AHA Vyškov

Jiří Hajzler - AHA Noviny

Pozdrav ze soustředění ze Slovenska.

Podzim je zde, krosy a silniční běhy v plném proudu. To však nic nemění na tom, že jde především o čas, kdy atleti nabírají síly. Buď formou tzv. přechodného období nebo soustředěním, které je zaměřeno především na všeobecnou kondici. 

Skupina atletů AHA Vyškov vyrazila do Vysokých Tater, kde ve společnosti dalších českých atletů tráví dny plné pohybu i oddychu. Prostředí Štrbského plesa a areálu Hotelu FIS je k tomuto účelu přímo stvořené.

Dorazili jsme v sobotu 21.10.2017 ve dvou skupinách, ubytování v bungalovech je nám již  známé. Procházka po příjezdu před večeří přišla vhod. Večeře byla očekávána a byla základem pro večerní hodinu v tělocvičně. Našli se i takoví, kteří ještě stihli večerní wellnes. 
Mezitím jsme sledovali výsledky voleb a chystali se ke spánku.
Nedělní ráno nás překvapilo docela příjemným počasím - zvládli jsme ranní rozcvičku a volili jsme tůru na vodopád Skok. Při návratu začalo mrholit, to však již čekal dobrý oběd, odpočinek a odpolední tréninková fáze, ta již byla poznamenána mrholením a nakonec i mlhou. Bitva v tělocvičně byla tentokrát před večeří a nastupují první bolístky. Nicméně je večer a všichni očekávají, co vlastně bude zítra, když venku teď vydatně prší.

Pondělní ráno bylo mokré a chladné, rozcvička svižná. Tůra na Popradské pleso byla již ve znamení sněhu a fujavice, kamarád kocour na Popradském plese ze svého obýváku ani nevylezl. Oběd jsme stihli, po odpočinku následoval AHATatrabiatlon, který byl plný napětí a emocí. Výsledek byl druhořadý, poznatky však veliké. Do tělocvičny jsme se dnes na štěstí nedostali, neboť únava je znát. Soutěž dvoučlenných družstev pokračuje, dnes byla teorie z atletických pravidel.

"Psa by ven nevyhnal", tak začalo úterní působení atletů AHA Vyškov v místě, které dokáže být fantastické, v tomto případě naopak. Aprílové počasí, kolem nuly, ostré slunce střídaly mraky, ale hlavně ledový fukéř, který byl hlavním důvodem k tomu, že jsme úterní dopoledne věnovali věcem, na které není při běžném tréninkovém režimu čas - tedy teorii spojené s praktickými ukázkami videí za závodů našich svěřenců. Oběd znamenal částečný zlom ve vývoji počasí, což vlilo naději na odpolední tréninkovou fázi. Podařilo se. Odpolední trénink byl spojen se soutěží dvojčlenných družstev, takže se spojilo více věcí v jedno. Večeři ještě předcházela tělocvična s půlhodinou basketu a stejnou porcí fotbalu. A byl večer.

Středa se nesla ve znamení obratu počasí. Na tento moment jsme čekali. Celodenní tůra po žluté, s cílovým bodem Bystrá lávka, byl beze zbytku naplněn. Stálo to za to, zážitků spousta a to hlavní, všichni jsme byli v 15:00 hod. na bungalovech. Odpolední fázi absolvovali "čtyři stateční", ostatní nabírali síly na večeři a večerní porci tělocvičny. Měli jsme pěkný den. 

Čtvrtek, den kdy počasí přálo, ranní mlhu vystřídalo sice nepříliš teplé, ale slunečné počasí. Ideální stav pro výpravu na doposud nezdolané sedlo Ostrvy. Podařilo se, tentokrát cíl výpravy byl realizován, na samém vrcholu nám přálo i počasí, takže sestup byl tentokrát doprovázen i dobrým pocitem úspěšnosti výpravy. Při zpáteční cestě jsme navštívili i cintorín obětí slovenských velehor. Doporučujeme navštívit všem (10 min. chůze od Popradského plesa), jelikož při prohlídce hřbitova si člověk uvědomí, kdo je ve vysokých horách pánem. Oběd, odpočinek a hurá na odpolední fázi zakončenou střetnutím v tělocvičně. Únava nastupuje, výprava se činí.

Páteční den začal změnou počasí, mlha a mrholení signalizovalo, že páteční výšlap nebude jednoduchý. Výšlap na Predné Solisko jsem začali po sjezdovce, Chatu pod Soliskom jsme zdolali celkem solidně, avšak zde jsme se rozdělili. Vrcholový tým a podpůrný tým se rozdělili - oba týmy byly úspěšné, vrcholový tým zdolal vrchol i sestup z něj, podpůrný tým zdolal sestup po "žluté", společný oběd byl již realitou, což bylo důležité. Po odpočinku následoval dlouho očekávaný výběh "na mostík", což je disciplína tvrdá, zde stopky ani statistika nelžou... VŠICHNI mostík zdolali, asi nejtvrdší výběh mají všichni účastníci soustředění za sebou. Po večeři následovalo vyhlášení soutěže družstev, které bylo i tentokrát napínavé až do samotného finále.
Je večer, únava vrcholí.

V sobotu po rozcvičce, následné snídani,  jsme zahájili úklid a balení.  To nás již doprovázel sníh  a počasí, které nevěstilo nic dobrého. Odjezd ve dvou skupinách byl zde. Na viděnou doma.

Foto ze soustředění najdete na Fotogalerii na Rajčeti.