AHA Vyškov

Jiří Hajzler - AHA Noviny

Pohybová gramotnost aneb atletika pro celou rodinu...


... se potkali ve Vyškově s úspěchem. Ve čtvrtek 30. května 2019 pokračujeme, přijďte za námi.
Pohybová gramotnost

Tento nový projekt Českého atletického svazu vznikl v roce 2018. Cílem bylo propojit sportování dětí a rodičů a trávení více společného času. Do prvního pilotního ročníku projektu bylo vybráno z celé České republiky 15 oddílů, mezi nimi za jižní Moravu Atletický klub AHA Vyškov, z.s.

Koncem března 2018 jsme se jako trenérky dětí zúčastnily školení, které probíhalo v Praze pod vedením koordinátorek projektu Ivety Rudové a Dity Franklové.

 

V červnu 2018 se na vyškovském stadionu Za parkem konal závod rodičů s dětmi, který byl podmínkou účasti v tomto projektu. Primárně byl závod určen pro naše děti z přípravek ve věku 3-11 let. Plán byl uspořádat toto soutěžní odpoledne pro padesát soutěžních dvojic. Vždy závodil jeden dospělý a jedno dítě. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: štafetový běh, skok daleký z místa, slalomový běh a hod pěnovým oštěpem. Závodníci byli rozděleni do 4 kategorií podle ročníku narození dětí. Celé odpoledne si rodiče s dětmi moc užili a tím, že vyhlášeni byli všichni, nemuselo se čekat na konečné výsledky. Ty byly následně rodičům poslány na email, aby se mohli podívat, jak si celkově vedli. Odměny nám byly zaslány od organizátorů a jejich sponzorů a partnerů, takže nikdo neodešel domů bez diplomu, medaile a drobného dárku dle vlastního výběru.

 

Dalším pokračováním projektu bylo zapojit 15 rodin do společného rodinného atletění. Rodiny dostaly krásné zelené vaky, ve kterých měly připravené kužely, míčky se stuhou, švihadlo, štafetový kroužek, stopky, pásmo a atletický tréninkový rodinný deníček na zapisování svých výkonů. Po dobu dvaceti týdnů měly rodiny zapisovat do deníčků své výkony společně s dětmi. Na konci bylo potřeba sepsat závěrečnou zprávu a přiložit pár fotografií ze sportování.

 

Po nás trenérech se chtělo na konci sesbírat všechny deníčky a vybrat jednu rodinu, která dostane ocenění v podobě triček (s nápisem atlet, máma atlet, táta atlet) pro celou zapojenou rodinu. Druhou odměněnou rodinu vybrali přímo organizátoři po přečtení a zhodnocení zaslaných deníčků. Ale i všichni ostatní zúčastnění obdrželi drobné atletické dárky.

 

V letošním roce se projekt rozrostl o dalších 15 atletických klubů. Na jejich školení jsme byli přizváni jako „ zkušení mazáci“ projektu a chtělo se po nás zhodnocení projektu a pár rad a vychytávek pro nově organizující týmy. Školení proběhlo v Brně a opět jsme si ho moc užili a naučili se opět nové věci. Na školení jsme se dozvěděli, že v jiných atletických klubech zapojených do prvního atletění se po skončení projektu rozhodlo nepokračovat více než polovina zapojených rodin. Někteří se dokonce odhlásili z celého projektu a nepokračují jako atletický klub vůbec.

 

U nás v AHA Vyškov v novém ročníku projektu pokračuje 10 stávajících rodin a přibylo nám 5 nových sportujících rodin.

 

Těší nás, že naše vybrané atletické rodiny sportování baví a rozhodly se pokračovat v projektu dále.

Moc děkujeme a přejeme krásné chvíle ve společném sportování s dětmi.

Budeme se na Vás těšit v úterý 11. června 2019 na atletické stadionu Za parkem ve Vyškově na dalším soutěžním odpoledni pro rodiče s dětmi.

 

Trenérky atletické školky AHA Vyškov 

Markéta Plevová a Kristýna Sedláková


Informační leták akce 11. 6. 2019 najdete v příloze.Soubor ke stažení zde