AHA Vyškov

Jiří Hajzler - Oznámení

Marek Kalous oblékl reprezentační dres ČR,


na trati odevzdal své maximum.
 

Český tým slaví světové prvenství v kategorii dorostenek

 

Nesmírně kvalitní konkurence v podobě 16 reprezentačních týmů se sešla v Janských Lázních na Mistrovství světa mládeže v běhu do vrchu. Pořádající TJ Maratonstav Úpice připravila trať Janské Lázně – Černá hora v podobě, která dokonale prověřila síly všech startujících. Navíc teplé počasí, které mistrovský víkend provázelo, bylo dalším faktorem, který učinil trať extra obtížnou.

Startovním výstřelům mistrovských závodů dorostenek a dorostenců předcházelo slavnostní zahájení v předvečer závodu na kolonádě známého lázeňského města. Za přítomnosti mnohých čelních zástupců ČAS, pořadatele, WMRA, města, kraje a ministerstva, před nastoupenými reprezentačními týmy, zazněla státní hymna ČR. Hřejivý pocit byl nezapomenutelný i pro trenéry a fanoušky AHA Vyškov, kteří měli možnost vidět svého závodníka Marka Kalouse v defilujícím reprezentačním týmu ČR.

 

Závod dorostenek (nar. 2000 až 1999; trať dlouhá 2,9 km, převýšení 300m):

 

Česká výprava slaví triumf české běžkyně Barbory Havlíčkové. Ta navázala na skvělé historické výsledky svých vrchařských předchůdkyň (Dita Hebelková, Anna Pichrtová), když o svém triumfu rozhodla v druhé části závodu, zejména v nejobtížnější část trati, strmém stoupání na sjezdovce, bylo pro ni místem generálního útoku na doposud vedoucí Turkyni Fatmu Bizekovou. Třetí skončila vynikající Italka Nadia Battoclettiová.

 

Fantastický výsledek Barbory Havlíčkové doplňuje výborné 4. místo českého družstva v týmové soutěži. Tam dominovaly Polky před týmem Turecka. Kolektivní bronz braly Italky.

 

Závod dorostenců (nar. 2000 až 1999; trať dlouhá 4,8 km, převýšení 580 m):

 

Velký souboj světových závodníků! Tak lze hodnotit výkony chlapců na těžké trati. Neskutečným způsobem si počínali turečtí mladíci, kteří získali 6 z prvních 7 pozic. Vítěze Alkanoglu a druhého Öztürka doplnil čtvrtým místem Veysel Tümincin, tito tři Turci bodovali i pro svůj vítězný tým. Jediným, kdo narušil nadvládu "půlměsíce", byl Rumun Bularda - pátý. I týmové stříbro tak putovalo do Turecka ("béčko" vedl Özevin), bronz si pak vysloužili Italové, nejlepší z nich byl osmý Eduardo Bozzolo.

Čeští závodníci se super těžkou tratí vypořádali statečným způsobem, ten však neznamenal průlom do čelních míst absolutního pořadí. Na trati průběžně všichni čtyři Češi bojovali ve středu startovního pole, v závěru však docházely síly. Chladivý liják na Černé hoře provázel v cíli závodníky, kteří úspěšně zdolali nesmírně náročnou trať mistrovského závodu. Marek Kalous, 63. místo, v cíli jako třetí český závodník, takto získal zkušenosti z nesmírně tvrdého prostředí běhů do vrchu. Kéž by tyto zkušenosti byly pro Marka Kalouse přínosem pro jeho zatím impozantní běžeckou kariéru.

 

Také medailovému pořadí zemí vévodí Turecko, které posbíralo sedm cenných kovů z dvanácti, jež byly k dispozici. Kromě dvou zlatých získali jeho reprezentanti úhrnem všechna čtyři stříbra a jeden bronz. Po jednom titulu vybojovalo Česko i Polsko, zbývající tři bronzy si vysloužili běžci Itálie.

Nádherná akce byla pořadateli TJ Maratonstav Úpice zvládnuta na jedničku. Týmová souhra zkušených pořadatelů s podporou všech zainteresovaných opět dokázala, že uspořádat takovouto mezistátní akci je možné, dokonce opakovaně! Když vše klape, odměna přichází i ze strany závodníků, zejména úspěšné vystoupení reprezentačního týmu dívek ČR je toho skvělým důkazem.