Sportovní středisko atletika

Jiří Hajzler - Představení

Filip Navrátil, rozhovor.


Zde je rozhovor s již pětinásobným Mistrem ČR.
Mistrovství republiky je vrcholem domácí atletické scény. Uspět na republikovém šampionátu v atletice je snem každého atleta. Je neuvěřitelné, že velešovický rodák, atlet AK AHA Vyškov, věkem dorostenec, je držitelem celkem již 9 “republikových“medailí, z toho je pět medailí zlatých, tzn. Filip Navrátil je již pětinásobným Mistrem České republiky. Jeho vystoupení na halovém Mistrovství ČR dorostenců v Praze bylo úchvatné. Dva tituly Mistra ČR jsou toho dokladem. Požádal jsem Filipa o rozhovor a jsme velice rádi, že se Filip s námi podělil o své pocity.

 

Rozhovor s Filipem Navrátilem po MČR dorostu a juniorů 22. až 23.2.2014 v Praze

(2 x zlato – dálka 7,03 m; výška 1,99 m)

 

Filipe, s jakým cílem jsi jel na halový republikový šampionát v Praze?

Jel jsem s cílem dát „sedmičku“,  „dvojku“ a získat dva mistrovské tituly, což se mi podařilo v dálce výkonem 703 cm a ve výšce, kde naneštěstí bylo zvyšování takové, že to vyšlo na 199 cm a na 202 cm už mi nějak nezbyly síly a také to bylo i o hlavě. Už to prostě nezačíná 1-kou, ale 2-kou a navíc jsem už skákal sám, takže tam v podstatě nebyla motivace.

 

Co nedávné zranění kotníku?

Zranění kotníku se zlepšilo, při prvním pokusu na dálce kotník držel, ale při druhém se mi trošku podlomil na odrazu, takže to stále ještě nebylo asi úplně stoprocentní, nicméně do dalšího skoku mě to naštěstí přestalo bolet.

 

Prosím, popiš mistrovský závod ve skoku dalekém, kde jsi soupeře „uzemnil“ hned prvním pokusem.

 

Musím se přiznat, že jsem takový výkon hned na první pokus opravdu nečekal, první pokusy mám vždy „zajišťovací“, čekal jsem spíš kolem 660cm, nebo 670cm. Když jsem potom na tabuli uviděl, že jsem skočil 703cm tak jsem tím „uzemnil“ nejen soupeře, ale i sám sebe (úsměv). Dále, když nebudu počítat druhý pokus, který jsem po nezdařeném odrazu „proběhl“ za 405cm a čtvrtý a závěrečný šestý pokus, které jsem přešlápl, tak výkony 691cm z třetího skoku a 682cm z pátého jsou vyrovnané výkony. V podstatě by mi každý stačil na výhru.

 

A závod ve výšce bylo taktéž Tvým představením, jak jej s odstupem času hodnotíš?

 

Samozřejmě, že jsem za osobák, který jsem si vylepšil po roce opravdu nadšený, nicméně „dvojka“ to ještě není. Ale věděl jsem, že jsou kluci výborně naladění (všichni tři na „bedně“ jsme si dali osobáky), proto hlavní cíl byl dát všechny postupné výšky na první pokus, což se mi podařilo. Takže jej hodnotím velmi pozitivně.

 

Jsi nejúspěšnějším vyškovským atletem novodobé historie. Mistrem republiky v dálce i ve výšce. Která disciplína je ti bližší a proč?

 

To nemůžu tak přesně říct, která je mi bližší, baví mě obě. I když si myslím, že je mi o něco bližší dálka, jelikož mám letos větší cíle na dálce a navíc 179cm tělesné výšky není pro skok vysoký to pravé. Ale jak už jsem říkal, mám rád obě.

 

Jsi také skrytý vícebojařský talent..., co na to říkáš?

 

Tak zatím jsem byl na jednom desetiboji a na jednom sedmiboji, mám to spíš jako svoje testy, jak jsem na tom fyzicky. Dálka, výška 100m nebo 60m mám docela dobré výkony, ale potom přijdou překážky, kterým se moc často nevěnuji, tyčka, kterou radši ani komentovat nebudu, koule, oštěp a disk nějak hodím (kouli samozřejmě vrhnu), a potom vytrvalosti 1000m nebo 1500m a pro mě i čtvrtka už jsou spíš boj o přežití(smích).

 

Prozradíš cíle na tento rok, sportovní, popřípadě osobní?

 

Chtěl bych skočit limit v dálce (710cm) na Evropskou kvalifikaci v ázerbajdžánském Baku na Letní Olympiádu mládeže. A poté, když se mi bude hodně dařit, tak i na samotnou Olympiádu do čínského Nanjingu. Dále, mě hodně láká skočit klubový rekord, který měří 732cm, ale od mého osobního rekordu je to ještě hodně daleko. Chtěl bych taky zopakovat medailové umístění na venkovním Mistrovství České republiky v Třinci.

 

Filipe, čtenáře by jistě zajímaly nějaké zajímavosti z vaší nynější tréninkové skupiny vedené trenérem Stanislavem Joukalem na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka na ulici Botanická v Brně?

 

Tak od pondělí 3.3. jsme začali přípravu na letní sezonu, ve které se snažím hodně dřít, protože mám docela velké cíle, kterých bych chtěl dosáhnout. I když už se ozývají první bolístky a únava. Dobré je, že trénujeme s Tomem společně. Tréninky nám rychleji ubíhají a je to i zábava, teda ze začátku....Zároveň na začátku dubna nás s Tomem čeká soustředění ve Španělsku, kde už bychom měli pomalu začít ladit technickou průpravu na sezonu.

 

Jsi studentem sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně, společně s Tomášem Fišerem, Pavlem Dolejšem a Zdeňkem Ščudlem zde statečně hájíte vyškovské barvy. Jste vzory pro další vyškovské atletické naděje. Máš nějaký vzkaz pro naše malé atletické naděje?

 

Je to dobrý pocit, být pro někoho vzorem. Alespoň pro mě je to motivace do dalších tréninků a dřiny. Vzkaz pro atletické naděje? Aby se nevzdávaly a trénovaly dál, i když jim to někdy dvakrát nepůjde. Osobáky prostě nepadají každý den. A hlavně ať nezapomínají, že z vrhače, výškaře, tyčkaře a dálkaře může být skvělá štafeta.

 

Filipe, přejeme Ti hodně sil a trpělivosti a děkujeme za rozhovor.

  

Velešovice dne 9.3.2014