Jiří Hajzler - Představení

Marek Kalous

Marek KALOUS, Mistr ČR v běhu na 800 m,

… jeho vzorem je Emil Zátopek

Marek Kalous z Dědic, vstoupil do atletického dění v Atletickém klubu AHA Vyškov, z. s. před třemi roky jako starší žák. Na školních závodech svým talentem upoutal vedoucí trenérku Magdu Hajzlerovou, která jej zvala na pravidelné tréninky. V tu dobu žák ZŠ Vyškov, Nádražní 5 hrál fotbal za TJ Sokol Dědice, kde získal základní sportovní návyky.  Své první atletické krůčky absolvoval v tréninkové skupině běžců AHA Vyškov, kde získával cenné zkušenosti a hlavně začal vstřebávat první tréninkové dávky po boku známých jmen Jiřího Němečka, Jana Osolsobě či Lenky Surákové. I díky jim počáteční problémy překonal. Svojí kamarádskou povahou se brzy stal výraznou postavou skupiny běžců AHA Vyškov. Líbí se mu střední tratě, nemá problémy s překážkovými tratěmi. Svoji univerzálnost potvrdil v roce 2016, když už jako dorostenec se jasně nominoval na Světový pohár v běhu do vrchu mládeže, kde oblékl nejcennější - reprezentační dres ČR. Následovala dlouhá a tvrdá zimní příprava. Tréninky, kdy se rtuť teploměru držela vytrvale na -12 °C, byly tvrdé a krásné zároveň. Halová sezona byla zde a mistrovská klání se měla stát jejím vrcholem. Na Mistrovství Moravy a Slezska vybojoval Marek v Ostravě titul Vicemistra Moravy a Slezska na trati 800 m, byl to krásný úspěch. Svátek všech atletů tj. Mistrovství ČR dorostu a juniorů, tzv. GIGANT, hostila na konci února nádherná ostravská atletická hala. Již v sobotním rozběhu naznačil Marek, v konkurenci atletů slavných klubů, své aktuální možnosti, když suverénním vítězstvím postoupil do nedělního finále. S napětím očekávaném finále již někteří zainteresovaní tušili, co může Marek na dráze předvést. Ve strhujícím závodě měli všichni diváci vskutku hezkou podívanou. Marek zvládl start, hlídal si čelo závodu. Chvilkový propad ve startovním poli eliminoval skvělým taktickým manévrem, na který navázal především dlouhým drtivým finišem. V napínavém souboji s dvojicí pardubických „půlkařů“ vybojoval titul Mistra ČR v běhu na 800 m dorostenců. Radost byla ohromná. Zasloužená. Úspěch je odměnou nejen pro Marka, ale pro celou tréninkovou skupinu, kde již roky jeden podpoří druhého. A tak to má být.

Marek Kalous je také aktivním trenérem atletických přípravek Aháčků. Je žákem SOU a SOŠ Vyškov, Sochorova 15, kde je spokojen. Pro sportování má podporou všech nejbližších a v kolektivu atletů AHA Vyškov se stal skvělým sportovcem, oblíbeným vzorem a kamarádem.

Rozhovor s Markem Kalousem najdete v příloze.