Nepřehlédněte!
Neutěšený stav trvá...,

Zpráva o činnosti Atletického klubu AHA Vyškov, z. s. za rok 2019

Rozhovor: Trenér Jirka chválí hlavně mládežníky AHA Vyškov

AHA Vyškov


Historie klubu

Atletický klub vznikl 1.12.1991, když atleti – běžci Magdaléna Medková a Jiří Hajzler - oba trénující ve Vyškově v silné běžecké skupině trenéra Zdeňka Smutného, založili atletický klub AC Reproservis Brno, v názvu klubu tedy figurovalo označení firmy, která byla ochotná atletům pomoci – RS Reproservis Brno. Atleti z vyškovska úspěšně závodili za brněnský klub, vynikajících výsledků dosahovaly především na středních tratích. Medailová umístění zaznamenali nejen na Mistrovství Moravy a Slezska, ale také republiková mistrovství byla ozdobena velmi cennými medailemi.

Dne 28. dubna 1998 došlo ke změně jména a sídla klubu. Pod novou hlavičkou AHA Vyškov až do současné doby vystupuje atletický klub, který neoplývá výraznou členskou základnou, ale naopak se soustředí na kvalitu odváděné činnosti – jak na poli sportovním tak i organizátorském.

Mezi výrazné postavy v  historii klubu patří zejména tyto osobnosti:
Pavel Hajzler – první prezident klubu, majitel fy. Reproservis Brno
Zdeněk Hajzler – první předseda klubu
Jan Medek – druhý předseda klubu
Magdaléna Hajzlerová – Medková a Jiří Hajzler – zakladatelé klubu, hlavní tahouni na poli organizátorském i sportovním.

Klub se právem může pyšnit sportovními úspěchy, po kterých touží mnohé kluby s větší tradicí i základnou. Posuďte sami.

Magdaléna Hajzlerová (1973) – běžkyně středních a dlouhých tratí, ohromný talent československé atletiky. Držitelka československého rekordu v kategorii starších žákyň v běhu na 1500 m. V letech 1991 – 1993 vyzkoušela, jak chutná duatlon. Stala se Přebornicí ČR v roce 1992 a juniorskou Mistryní České republiky v duatlonu v roce 1993. Po té se opět vrátila k atletice a reprezentovala Českou republiku na dvou MS (rok 1998 – francouzský ostrov Réunion; rok 1999 – ostrov Borneo v Malaisii) a dvou ME v bězích do vrchu (rok 1998 – Sestriére, Itálie; rok 2000 – Miedzygórze, Polsko). Na ME v italském Sestriére ´98 vybojovala skvělou 23. pozici. I přes tyto výrazné úspěchy doposud nenaplnila svůj ohromný běžecký potenciál.

Jiří Hajzler (1963) – společně se svou manželkou Magdou jsou „dílem“ trenéra Zdeňka Smutného. V začátcích své běžecké kariéry dosáhl skvělých výsledků na středních tratích (os. rekord na 800m 1:51,94 min.; 1500m – 3:49,65 min.. Později začal běhat dlouhé tratě. Svých výrazných úspěchů dosáhl ve zralém sportovním věku. Stal se Mistrem České republiky v půlmaratonu pro rok 1998 v Liberci a reprezentoval na MS v půlmaratonu 1998 ve švýcarském Curychu – Usteru. Už předtím naplnil svůj reprezentační sen startem na ME v běhu do vrchu v roce 1998 v italském Sestriére. Mezi vrchol sportovní kariéry tohoto běžce patří taktéž úspěšný start, společně s manželkou Magdou, v reprezentačním družstvu ČR na MS v běhu do vrchu na ostrově Borneo v Malaisii v roce 1999.

Miroslava Hanáková (1966) – běžkyně středních a dlouhých tratí, žijící v Bučovicích. Reprezentovala Českou republiku na Mistrovství světa v běhu do vrchu v rakouském Telfesu. Vítězka Českého poháru v bězích do vrchu v letech 1995 a 1996. Byla první běžkyní z „rovin“ jižní Moravy, která pronikla do běžecké reprezentace v bězích do vrchu, do té doby domény běžců z našich hor, především z Krkonoš. Od roku 1997 závodila za brněnský oddíl, stala se oporou vrchařské běžecké reprezentace ČR.

Pavel Horák (1961) – běžec dlouhých tratí. Začal s atletikou v 35 letech. Těžil z velké všestrannosti, vypracoval  se do širší české maratónské špičky. Od roku 2000 patří pravidelně do první elitní desítky českých maratónských běžců. Dokázal, že s atletikou se dá začít kdykoliv, nikdy není pozdě.

Jiří Němeček (1982) – představuje novou běžeckou generaci, půlkař, který neřekl své poslední slovo. Poctivý v tréninku, zatím, jako hostující, jeden z tahounů divizního družstva mužů Sokola Vyškov.

Mgr. Radoslav Kala (1964) – vynikající půlkař a čtvrtkař, nyní má výborné výsledky v armádních přeborech ve více sportovních odvětvích, perfektní triatlonista a spolehlivý funkcionář vyškovské atletiky. Vede sportovně pohybový kroužek Aháček na ZŠ Purkyňova. Je autorem historické hymny APIS – u.

Anna Málková (1963) – bývalá gymnastka, dnes atletka – běžkyně dlouhých tratí. V roce 2004 vrchol její atletické kariéry. Maratón a půlmaratón v úctyhodném podání znamenaly vynikající výsledky na Mistrovství ČR. Výborná výtvarnice a obětavá sportovní funkcionářka.

Andrea Václavková (1984) – také představitelka nastupující generace, sprinterka s rozsahem po střední tratě. Hostuje v družstvech žen v Kyjově event. v Prostějově. Postupně zkouší tratě 100 m př. a 400 m př.

Radka Kalová (1994) – všestranné nadání, výborné vedení, již nyní výborné výsledky, tohle vše jí dává vynikající předpoklady pro další atletický růst. 

Další členové klubu se věnují organizátorské či trenérské činnosti, děti předškolního a školního věku začínají své první atletické krůčky. V tréninkové skupině AHA se objevují i běžci, kteří později startovali za jiné, nejen vyškovské oddíly.

Pozornost klubu byla v uplynulém období zaměřena taktéž na organizátorskou činnost. Renovované Masarykovo náměstí ve Vyškově zažilo po tři roky Městský běh – velký mezinárodní soutěžní závod všech kategorií. Součástí těchto závodů byl vždy i humanitární Běh Terryho Foxe, jehož výtěžek byl věnován na konto Ligy proti rakovině. Vyškov se tak zařadil mezi místa, kde šíří velký odkaz mladého Kanaďana. Při tomto sportovním klání se nesmazatelně zapsala společnost Strojírny Bohdalice, která s přispěním Města a dalších, převážně vyškovských, firem poskytla nezbytné materiální či finanční prostředky. Bez pomoci takovýchto partnerů nelze závod tohoto rozměru uspořádat.

AHA Vyškov stál také u historicky prvního závodu Českého poháru v bězích do vrchu na vyškovském okrese. 39. ročník Pístovické riviéry, původně lyžařského lesního krosu, se vydařil. Krásná lesní trať upoutala účastníky závodu. Jubilejní 40. ročník představoval dosavadní vrchol tohoto závodu, když byl zařazen do seriálu Českého běžeckého poháru v závodech do vrchu.

Kolem hlavních organizátorů z AHA Vyškov se vytvořil silný realizační tým, skládající se převážně z dřívějších či současných atletů. Ti měli čest 25. až 26. května 2001 uspořádat vůbec první Mistrovství České republiky dospělých v 80-ti leté historii atletiky ve Vyškově. AHA Vyškov dostalo důvěru, když vyhrálo výběrové řízení Českého atletického svazu o uspořádání M – ČR v půlmaratonu. Jde o disciplínu, která zaznamenala v devadesátých letech ohromný rozmach a oblibu ve světě i v ČR. Organizátorsky patří mezi nejprestižnější.podniky, zejména mistrovský závod je vynikající příležitostí prezentovat město a daný region v očích české veřejnosti.. V roce 80 výročí atletiky ve Vyškově šlo o akci, která se svým rozsahem a úrovní nezapomenutelně zapsala do očí české atletické veřejnosti.

V roce 2002 začala psát svoji historii Vyškovská míle. Na městské trati našli běžci ideální prostředí s vynikající atmosférou  a dobrým zázemím v prostorách MÚ Vyškov. Po prvním ročníku Vyškovské „městské“ míle následoval druhý v roce 2003 – tentokrát již jako závod Českého běžeckého poháru. Můžeme konstatovat, že tento ročník společně s bezkonkurenčním M ČR v půlmaratonu znamenaly vrcholy pořadatelského úsilí AHA teamu. Osobní přítomnost zástupkyně kanadského velvyslanectví paní Anne Martel s manželem umocnily vynikající dojem z tohoto ročníku.

To, v co již nikdo nevěřil, že lze uspořádat na chátrající škvárové dráze na stadionu Za parkem závody se podařilo realizovat v roce 2004. Již třetí ročník Vyškovské míle společně s Během Terryho Foxe se uskutečnil v prostorách sportovního areálu. Míle se odehrávala na dráze stadionu a Běh Terryho Foxe společně s doplňkovým sportovním programem se uskutečnil vně atletického stadionu.

Akce na stadionu se vydařila a znovu podpořila úvahy o rekonstrukci stadionu. Veškerý čas a námaha v tomto směru vynaložená především Jiřím Hajzlerem zatím nevedly ke kýženému výsledku.

Ve školním roce 2003 – 2004 začal svoji činnost sportovně pohybový kroužek Aháček, pod vedením trenérů Mgr. Radoslava Kaly (ZŠ Purkyňova) a Magdalény Hajzlerové (ZŠ Tyršova). 40 dětí absolvovalo všesportovní průpravu a mělo možnost se seznámit s jednotlivými atletickými disciplínami.

Historie zpracovaná a publikovaná v roce 2004, od té doby se změnilo mnohé..., píše se rok 2017 a snad najde někdo čas sepsat vše, co se doposud v atletice AHA Vyškov událo...


<< 1>>

23 01 2010 - Jiří Hajzler - Historie klubu Tabulky AHA za rok 2009 (4852)
Hlavní statistik klubu Josef Kunc vypracoval tabulky AHA Vyškov za rok 2009. více zde